Konkurs „EKO podróże koleją”

„EKO podróże koleją”


Między Jaworznem Szczakowa w województwie Śląskim a Krakowem w woj. Małopolskim, biegnie linia kolejowa E30. Aby ułatwić pasażerom podróżowanie, od 2017 roku toczą się tam prace związane z przebudową torów i przystanków.
Zakres prowadzonych prac to:
-Budowa/przebudowa 20 mostów
-Przebudowa 34 wiaduktów
-Modernizacja 31 przejazdów kolejowo-drogowych
-Budowa 17 przepustów pod torami
-Wymiana 144 km torów wraz z siecią trakcyjną
-Montaż 60 km ekranów akustycznych
-Budowa 28 peronów

Będzie bezpieczniej!

Nowe wiadukty, mosty i przejazdy kolejowo-drogowe mają sprawić, że podróże koleją będą szybsze i bardziej bezpieczne. Przejazdy wyposażone będą w nową automatykę, rogatki oraz sygnalizację świetlną, aby informować kierowców i pieszych o nadjeżdżającym pociągu. Nowy system monitoringu będzie miał za zadanie nadzorować czy każdy uczestnik ruchu stosuje się do nadawanych sygnałów. Nie zapominamy o zwierzętach, w trosce o ich bezpieczeństwo zostanie zbudowane 17 przepustów pod torami, którymi będą mogły swobodnie się przemieszczać.

Będzie ciszej

Wymiana torów zmniejszy drgania podczas przejazdu pociągów, redukując w ten sposób hałas wewnątrz pociągów, aby podróż stała się bardziej komfortowa. Do obniżenia poziomu hałasu przyczyni się montaż ekranów akustycznych.

Będzie szybciej!

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Zwiększy się przepustowość linii co pozwoli na częstsze kursowanie pociągów, a czas podróży z Katowic do Krakowa skróci się do ok. godziny.

Będzie wygodniej!

Pasażerowie kolei będą mogli korzystać z nowych, komfortowych peronów wyposażonych w ławki, oświetlenie, tablice informacyjne i informację głosową. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania się podróż ułatwią pochylnie pozwalające na wjazd wózka na peron, a w wybranych lokalizacjach powstaną przejścia podziemne z windami.

A wszystko to by podróże były bardziej EKOLOGICZNE!

Po zakończeniu prac na linii E30 mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego będą mogli korzystać z dostępnych dla każdego połączeń kolejowych, a podróż stanie się komfortowa i bezpieczna. Pociąg stanie się codziennym środkiem transportu podczas dojazdów do pracy i szkoły, ale również podczas dalszych wyjazdów takich jak wakacje lub wycieczki. Wybierając kolej jako środek lokomocji przyczyniamy się do zmniejszenia emisji CO2, realnie wpływając na poprawę jakości powietrza i czystość środowiska. Ekologia to jeden z najważniejszych celów realizowanego projektu. Efekty modernizacji i przebieg linii kolejowej objętej projektem
mapa
Pobierz pdf o inwestycji